• 1401/05/18
  • - تعداد بازدید: 7313
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

درباره شهرستان فسا

قدمت این شهرستان دست کم به زمان هخامنشیان برمی گردد که در آن زمان نام این شهر پسه یا پسا بوده که پس از اسلام به فسا تبدیل می شود. فسا را می توان به قدمتی بیش از ۷ هزار سال تخمین زد.در سال ۱۳۹۱ در تل ضحاک اشیائی کشف شد، که در آزمایشات دانش پژوهان، قدمت این شهر تاریخی بیش از 7500 سال تخمین زده می شود. قرار گرفتن در مسیرهای اصلی شیراز به کرمان و بندر عباس، این شهر را از یک موقعیت راهبردی برخوردار کرده است.

فسا نام شهری در ۱۴۵ کیلومتری جنوب شیراز واقع در استان فارس است. شهرهای سروستان، داراب، جهرم، استهبان در همسایگی فسا قرار دارند. قدمت این شهرستان دست کم به زمان هخامنشیان برمی‌گردد که در آن زمان نام این شهر پسه یا پسا بوده که پس از اسلام به فسا تبدیل می‌شود.

 

تاریخ تمدن:

فسا را می‌توان به قدمتی بیش از ۷ هزار سال تخمین زد.در سال ۱۳۹۱ در تل ضحاک اشیائی  کشف شد، که در  آزمایشات دانش پژوهان، قدمت این شهر تاریخی بیش از 7500 سال تخمین زده می شود.

 

کشاورزی و صنعت:

فسا از نظر کشاورزی شهری پررونق است. از نظر تولید گندم رتبه اول کشور ایران را داراست بطوریکه فسا را شهر گندم می‌دانند. با توجه به آب و هوای مناسب، وجود نخل‌های گرمسیری و درخت گردو و دیگر گونه‌های درختی در این شهر متداول است. کشت پنبه نیز در فسا رونق فراوان دارد. کارخانه رب گوجه فرنگی، ۱۶ کارخانه ذرت خشک کنی و یک کارخانه روغن کشی زیتون، یک کارخانه قند، کارخانه تولید ماکارونی، کارخانه تصفیه وش پنبه، کارخانه تولید الکل، کارخانه تولید آرد، کارخانه صنایع لبنی - تعدادی کارگاه‌های تولید کانی غیرفلزی و صنایع دستی (بافت فرش، گلیم، حصیر، رویه گیوه و...) از صنایع این شهرستان می‌باشد.

 

موقعیت راهبردی:

قرار گرفتن در مسیرهای اصلی شیراز به کرمان و بندر عباس، این شهر را از یک موقعیت راهبردی برخوردار کرده‌است.

 

جاذبه‌ها:

از جاذبه های شهرستان فسا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. تل ضحاک که از آثار ما قبل اسلام است و ویرانه‌های شهر باستانی فسا است که از عهد پیشدادیان به جا مانده واین شهر تا قرن هفتم آبادبوده است که آثار باستانی زیادی بر اثر کاوش در اطراف آن بدست آمده و در

موزه‌های کشور نگهداری می‌شود.

2.  آستان شاهزاده قاسم از نوادگان حضرت عقیل برادر بزرگوار حضرت علی(ع) در مرکز شهرستان فسا

3. آتشکده سامانی مربوط به دوره ساسانی واقع در ۱۵ کیلومتری شمال فسا (غمپ آتشکده)که در اصل خنب آتشکده بوده ودر گویش محلی غمپ یا قمپ بدان می‌گویند

4. امامزاده اسماعیل

5. امامزاده حسن

6. پارک تفریحی آزادی

 

لیست دفاتر پیشخوان فسا

دانلود نقشه شهرستان فسا در ابعاد بزرگ (۵ مگابایت) 

تصاویر

آستان مقدس شاهزاده قاسم فسا
نقشه تقسیمات فسا
عبارت خود را درج و جهت جستجو کلید

تغییر اندازه فونت:

تغییر فاصله بین کلمات:

تغییر فاصله بین خطوط:

تغییر نوع موس: